ERDÉSZETI SZAKMUNKÁS

(OKJ 34 623 01) – 56/2016 (VIII.19.) SZVK; Nyilvántartásba vételi száma: E-000515/2014/A040; 56/2016 (VIII.19.) SZVK szerinti program

FIGYELEM! Az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) meghatározott szakmai tanfolyamok (OKJ-tanfolyamok) a jogszabályi változások miatt már csak 2020. december 31-ig vehetők igénybe. Az OKJ-képzések 2020. szeptemberben még elindulnak, igény esetén december 31-ig még indíthatók. A határidőig megkezdett vagy folyamatban levő OKJ-tanfolyamok résztvevői a törvény értelmében 2022. december 31-ig vizsgázhatnak le az OKJ-képesítés megszerzéséhez. Az OKTKER-NODUS Kiadó Kft. az új jogszabályok szerint továbbra is jogosult lesz tanfolyamok szervezésére és lebonyolítására. Az OKJ-képzések megszűnésével a jelenlegi képzések egy része továbbra is igénybe vehető lesz új formában, esetenként más elnevezéssel. Ezekről a honlapunkon folyamatosan tájékoztatást adunk.

A képzés célja:
Az erdészetei szakmunkás képes legyen a hatályos jogszabályok betartásával, önmagára és környezetére kellő figyelemmel felelősségteljes döntéseket hozni, a különböző fákat a megfelelő módszerekkel és eszközökkel ritkítani és kivágni (motorfűrészek, motoros adapterek), ledönteni, az erdőt és környezetét megfelelően gondozni, faállományát gondozni és megújítani, a különböző munka- és faanyagmozgató gépeket (erő-, munka-, közelítő- rakodó- és felkészítő gépek) szakszerűen és biztonságosan kezelni és karban tartani. Képes legyen a vadgazdálkodási berendezéseket készíteni és vadetetést végezni. Képes legyen vállalkozást indítani és működtetni.

A képzés célcsoportja:
Azon személyek, akik megfelelnek a programba való bekapcsolódás feltételeinek, valamint Erdészeti szakmunkás szakképesítéssel betölthető munkakörben szeretnének elhelyezkedni vagy érdeklődnek a szakirány iránt.

A képzésbe történő bekapcsolódás feltételei:
iskolai végzettség: alapfokú iskolai végzettség, vagy ennek hiányában a képzés megkezdhető a mezőgazdasági szakmacsoportra meghatározott kompetenciák birtokában

egészségügyi alkalmasság: szükséges

A képzés zárása:
Valamennyi modulzáró vizsga eredményes letétele.
Mezőgazdasági vontató vezetésére feljogosító jogosítvány (T kategória vagy B kategória), 15 óra igazolt rakodógép-kezelői gyakorlat, 15 óra igazolt közelítőgép-kezelési gyakorlat.

A képzés tanúsítása:
OKJ bizonyítvány
Tervezett képzési idő:
960 óra (Elmélet: 384 óra, Gyakorlat: 576 óra)
Amennyiben a megrendelő igényli, a tanfolyam elején 16 óra időtartamú motivációs, a képzésben tartást és beilleszkedést segítő „Képzés hatékonyságának növelése”, a tanfolyam végén 24 óra időtartamú, az elsődleges munkaerőpiacra való kivezetést segítő „Munkavállalás elősegítése” felnőttképzést kiegészítő tevékenység kerül lebonyolításra.
Kérésre a teljes képzési program megtekintését biztosítjuk!

A képzés során megszerezhető kompetenciák:
A szakképesítéssel rendelkező képes:
– fakitermelési műveleteket elvégezni,
– erdőművelési feladatokat megoldani,
– vállalkozást indítani, működtetni,
– motorfűrészeket, motoros adaptereket kezelni,
– erő- és munkagépeket kezelni, karbantartani,
– a munkavédelmi előírásokat betartani,
– közelítőgépeket, rakadógépeket, felkészítőgépeket kezelni,
– felismerni a legfontosabb fa- és cserjefajokat,
– vadgazdálkodási berendezéseket készíteni, vadetetést végezni

Tananyagegységek:
11840-16 Növénytani ismeretek
11851-16 Vállalkozási ismeretek
10980-12 Gallyazás, darabolás
10981-12 Fakitermelés
10982-12 Erdőművelés
10983-12 Erdészeti és vadászati alapismeretek
10984-16 Erő- és munkagépek, faanyagmozgatás
11497-12 Foglalkoztatás I.
11499-12 Foglalkoztatás II.